Mgr. Ludmila Hrycenková
Studenti naší školy se i v tomto školním roce zapojili do vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů, který organizuje nezisková organizace Post Bellum. Tento projekt umožňuje žákům stát se na chvíli „mladými dokumentaristy“ – pátrají po zajímavých osudech pamětníků, vedou rozhovory, sbírají historické materiály a na závěr svůj příběh prezentují široké veřejnosti.
Díky účasti v projektu se naši žáci nejen seznámili s historií z osobních perspektiv, ale také se naučili, jak pracovat s prameny, vést rozhovor a zpracovávat informace. Projekt podporuje kritické myšlení, mediální gramotnost a empatii, což jsou dovednosti důležité pro život v dnešní společnosti.
Každý žák měl v rámci svého týmu zvolenou roli: moderátora, fotografa, zvukaře aj. Společnými silami sestavili seznam otázek pro rozhovor s pamětníkem, naučili se pracovat s diktafonem a zúčastnili se mediálních workshopů, např. v Českém rozhlase a v Archivu totalitních režimů. Pak už „jen“ zbývalo vytvořit finální podobu reportáže, kterou prezentovali na slavnostním zakončení projektu.
Velké díky patří oběma týmům ze třídy 4.A8 pod vedením Mgr. Ludmily Hrycenkové.
Tým č. 1: Natálie Frýdlová, Pavlína Klabanová, Klaudie Pavla Kováčová, Petra Kudová, Hana Pavlišová – audio reportáž o paní Janě Zítové
Tým č. 2: Petra Čejková, Michal Folget, Zuzana Homolová, Kateřina Ševčíková, Kateřina Šťásková – video reportáž o Mgr. Jiřím Breuovi
Výstupy obou týmů můžete zhlédnout zde: https://www.pribehynasichsousedu.cz/teplicko-2/teplicko-2024-2025/