Přejít k hlavnímu obsahu

ŠKOLNÍ AKCE

Poutníci z Krupky

červen 2022

Tomáš Pospíšil a Honza Koštoval

Dva studenti z Biskupského gymnázia Bohosudov, Tomáš Pospíšil a Honza Koštoval, se po maturitní zkoušce rozhodli zakončit studium poutí do Santiaga de Compostela. Říká se, že maturitou končí hra a začíná život. Tito mladí muži se vydali životu vstříc 1.6.2022, kdy se rozhodli s 15 kilovým batohem na zádech vydat na životní pouť ke katedrále sv. Jakuba v Compostele, která jim trvala 24 dnů. Camino Santiago de Compostela (Svatojakubská cesta) je název historické sítě dvanácti poutních cest s více než tisíciletou tradicí, které vedou ke hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii.

„Camino není jen trek, není to ani sportovní výkon. Camino vytváří zvláštní atmosféru laskavosti a sdílení, ve které pokud chcete, můžete sdílet své příběhy.“ vypráví Honza s Tomášem.

Kluci zvolili cestu Camino del Norte, která měří 830 km. Severní cesta vede podél severního pobřeží Španělska z baskického Irúnu, v blízkosti francouzské hranice, prochází velkými španělskými městy San SebastiánGuernicaBilbaoSantander či Oviedo. A právě v Oviedu se Tomáš s Honzou napojili na Camino Primitivo, nejstarší, nejvýznamnější a nejnáročnější cestu. V Santiagu ale cestu nezakončili, jejich pouť pokračovala další čtyři dny, protože si nemohli nechat ujít nejkrásnější západ slunce, a to ve městě Finisterre, které je považováno již celá staletí za konec světa.

„Celé Camino je úžasné díky kombinaci tří částí, které ji neoddělitelně tvoří –  příroda,  lidé a spiritualita.  Dohromady jsme našlapali oficiálně potvrzených 930 km, ale ve skutečnosti byla naše cesta mnohem delší, a to tím že jsme se několikrát ztratili a bloudili. Na této pouti jsme potkali spoustu skvělých lidí ať už od poutníků opravdu vyznávajících křesťanství, až po poutníky, kteří hledali sami sebe nebo odpovědi na otázky, které doposud měli nezodpovězené. Potkali jsme mnoho zajímavých lidí různých národností z celého světa. Co se týká věku byli jsme v tento čas na pouti jedni z nejmladších. Zjistili jsme, že tito lidé napříč naší planetou řeší ve svém životě úplně ty stejné problémy, starosti a situace a mají stejné naděje, životní přání a sny jako my. Zážitky nasbírané během jednoho dne vydali na dny tři v běžném životě.“ vypráví Tomáš s Honzou. „ I přes mnoho překážek, ať už v podobě puchýřů na celých nohách, zánět okostice holení, spálenin od slunce, neskutečné bolesti nohou či toulavých zvířat, ze kterých šel velký respekt, jsme strašně vděční, že jsme tuto pouť absolvovali.“

Tomáš s Honzou vzpomínají na své roky na biskupském gymnáziu: „Studium osmiletého gymnázia pro nás dva představuje osm krásných, studentských let. Naši učitelé pan Stejskal a pan Breu nám již během studia o pouti do Santiaga de Compostela vyprávěli. Tímto Vám oznamujeme, že jsme camino dokončili a oficiálně vstoupili do světa dospělých. Naše pouť byla a navždy zůstane pro nás oba silným osobním prožitkem, který je pomocí slov a fotografií, jen velmi obtížně přenositelný. Camino bylo školou života. A nyní nezbývá než popřát všem Buen Camino!!!“

VÝLET 1. A4

22.6. - 24.6.2022

Mgr. Věra Pavlátová, Ph.D.

Na Mácháč!!!!!! – tak zněla jednoznačná odpověď, když jsem se ptala žáků mé třídy, kam by chtěli na výlet. No, proč ne, tak se jelo. Vybrali jsme na doporučení paní učitelky Lachmanové kemp Čtyřlístek ve Starých Splavech, což se ukázalo jako dobrá volba. Dobrou volbou byl i výběr druhého dozoru – pan učitel Šťastný – bezva parťák, navíc k tomu zodpovědný a zábavný. Také jsme měli opravdu velké štěstí na počasí, bylo celé tři dny nádherně slunečno.

První den si třída vyšlápla na Bezděz včetně prohlídky, pak jsme se ubytovali v kempu a hurá na pláž. Další den byl opravdu za odměnu; válecí na pláži, pinkací na hřišti, a také jsme byli na vyhlídkové plavbě po Máchově jezeře. Výlet se, myslím, vydařil, ještě nás čekají jen dva dny školy, pak společný bowling a hurá na prázdniny!!!

OBHAJOBA TITULU EKOŠKOLA

16.6.2022

Mgr. Věra Pavlátová, Ph.D.

Biskupské gymnázium, ZŠ a MŠ Bohosudov je zapojeno již řadu let do mezinárodního programu „Ekoškola“, kdy je na školách vytvořen Ekotým složený z žáků, učitelů i dalších zaměstnanců školy, který naplňuje metodiku "7 kroků Ekoškoly“ a zaměřuje se zejména na lokální problémy udržitelného rozvoje. Svou činností Ekotým ovlivňuje ostatní vrstevníky, snižuje ekologický dopad školy a svého jednání na životní prostředí, zlepšuje prostředí ve škole i jejím okolí.

Titul „Ekoškola“ se školám propůjčuje na 3 roky, poté následuje velmi důkladný audit, kdy se externí odborníci přijedou přesvědčit, že na škole funguje vše, jak má. Potom zasedne odborná komise, rozhodne o udělení titulu na další 3 roky a zástupci Ekotýmu si jedou tento titul převzít. Tentokrát jsme jeli titul přebírat již po čtvrté a Slavnostní předávání titulů Ekoškola se konalo v Praze v Brožíkově sále na Staroměstské radnici.

Z Bohosudova tedy vyjela ve čtvrtek 16. června 9členná výprava ve složení Adéla, Amálka, Bobo, Jirka, Nela, Týna, paní učitelky Ivana a Věra a paní asistentka Bára. Po slavnostním zahájení, kdy hovořili zástupci Ministerstev školství a životního prostředí, následovalo samotné předávání, nebo-li certifikace Ekoškol. Každá škola řekla krátkou zajímavost o sobě ostatním. Za nás hovořila Nela, neboť hned v pátek 17. června organizovala v Ústí nad Labem velkou akci, Stávku za klima. O této stávce na konci programu hovořila i mluvčí hnutí Fridays For Future, studentka Klára Bělíčková. Program byl zakončen prohlídkou Staroměstské radnice včetně orloje, dostali jsme se tak do míst, kam se běžní turisté nedostanou.

Beseda s ředitelkou Hospice sv. Terezie

09.06.2022

Mgr. JIří Breu

Ve čtvrtek 9. 6. 2022 se na naší škole uskutečnilo setkání a beseda s ředitelkou Hospice sv. Terezie paní Petrou Stanislavou Meinlschmidtovou. Ta s žáky 2. ročníku a sextou hovořila o tom, co je paliativní péče, jak funguje hospic a co to je domácí hospicová péče. Otevřeně hovořila o této problematice a žáci si mohli udělat obraz o tom, jaké problémy přináší odcházení člověka, co je pro něj důležité a jak lze důstojný odchod z tohoto světa prožít v kruhu těch, které miloval, v místě mu blízkém a známém. Paní ředitelka svým přístupem oslovila své posluchače a dokázala je zapojit do diskuze a tak i přemýšlet o posledních věcech lidského bytí.

Maturitní zkoušky 2022