Přejít k hlavnímu obsahu

ŠKOLNÍ AKCE

RECITAČNÍ SOUTĚŽ

15. 2. 2024

Mgr. Mazáčová, Mgr. Vlasáková

Dne 15. 2. proběhlo školní kolo recitační přehlídky. Již tradičně se uskutečnila v hudebním sále ZŠ za účasti 38 soutěžících. Místo porotkyň přijaly paní ředitelka Mgr. Jana Pucharová, divadelnice a asistentka pedagoga Erika Antošová.

Do městského kola přehlídky postoupili vždy dva recitátoři z kategorie 0-4.

V městském kole soutěže dne 28.2. nás reprezentovali:

Lea Myslíková, Max Šipovič (kat. 0)

Anna Konvičková, Viktorie Vondrová (kat. 1)

Antonín Frýdl, Edita Lachmanová (kat. 2)

Filip Elman, Matěj Vlasák (kat. 3)

Aneta Vlasáková (kat. 4)

V městském kole soutěže vybírala nejlepší recitátory porota ve složení:

Mgr. Iva Šimková, Mgr. Jana Pochobradská, Erika Antošová. Hudebním vystoupením doplnil přehlídku školní sbor Iuvenes pod vedením Mgr. Michala Štastného a Tereza Mazáčová (5A8) výrazovým tancem na skladbu „Je to dávno“.

Všem účastníkům děkujeme za reprezentaci školy a porotě za hodnocení a příjemně prožité dopoledne.

V okresním kole soutěže, které proběhne ve dnech 4.3. a  5.3., budou naši školu reprezentovat:

Lea Myslíková, Max Šipovič (kat. 0)

Viktorie Vondrová (kat. 1)

Antonín Frýdl (kat. 2)

Filip Elman, Matěj Vlasák (kat. 3)

Aneta Vlasáková (kat. 4)

Všem vítězům přejeme v dalším kole mnoho úspěchů! Porotě, soutěžícím, vyučujícím a publiku děkujeme za podporu soutěže.

2. A8 + 7. A - Sen noci svatojánské

27. 2. 2024

Mgr. Štěpánka Mazáčová

Dne 27.2. navštívily třídy 2A8 a 7.A divadelní představení “Sen noci svatojánské”. Představení se nám líbilo.

JARNÍ VĚDECKÝ TÁBOR

únor 2024

Mgr. Věra Pavlátová, Ph.D.

Během jarních prázdnin se díky Nadaci Orlen Unipetrol a díky ochotě pánů učitelů být s dětmi i o své dovolené konal na Biskupském gymnáziu jarní vědecký tábor. Účastníci se naučili modelovat a pracovat s 3D tiskem, zkusili si několik chemických pokusů; dále poznali tajemství fungování autíček na solární pohon, a také pronikli do světa chemické virtuální reality. Bylo například velmi zajímavé provádět plamenové zkoušky alkalických kovů v laboratoři, dívat se na ně termokamerou, a pak stejné plamenové zkoušky provádět i ve virtuální realitě. Tábor se vydařil ke spokojenosti všech.

Stříbro na: "Rozhoduj o Evropě - Staň se na den tvůrcem evropské politiky"

9. - 11. 2. 2024

Mgr. Věra Pavlátová, Ph.D.

Ve dnech 9. – 11. 2. 2024 proběhlo v Horce nad Moravou celostátní kolo soutěže "Rozhoduj o Evropě - Staň se na den tvůrcem evropské politiky". Třicet středoškoláků postupujících z krajských kol se aktivně zúčastnilo simulovaného jednání výboru Evropského parlamentu (EP) a Rady EU, které mělo za úkol připomínkovat a schvalovat návrh nařízení ohledně pravidel pro umělou inteligenci (Akt EU o umělé inteligenci) a měnit tak určité legislativní akty Unie. Dále byla pro soutěžící připravena i spousta workshopů a besed s eurokomisaři ČR.

Biskupské gymnázium, ZŠ a MŠ Bohosudov zde zastupovala maturantka Anastázie Zvoníková. A opravdu se činila; předložila několik pozměňovacích návrhů za frakci The Left GUE/NGL, kdy mnohé z nich se podařilo prosadit, hlavně ty v oblasti biometrické identifikace a zvýšení sankcí. Když jednání mezi EP a Radou EU vrcholilo, byla Anastázie zvolena redaktorkou za celý Evropský parlament a prezentovala finální ústupky EP směrem k Radě EU.

Předsednictvo tak nakonec ocenilo její rétorické schopnosti, dovednost vyjednávat a sebevědomé vystupováni a Anastázie získala v tomto celostátním kole krásné 2. místo. Stala se tak druhým nejlepším středoškolským politickým debatérem v ČR. Kromě výjimečných a nepřenositelných zkušeností se jí i otevírá spousta dveří do světa politiky; například ji v dohledné době čeká debata s kandidáty do EP.

SOUSTŘEDĚNÍ DRAMATICKÝCH SOUBORŮ

1. - 2. 2. 2024